piątek, 12 lipca, 2024
28.4 C
Otwock

Ogólnodostępne defibrylatory AED na terenie gminy Wiązowna

Udostępnij

Defibrylator AED (Automated External Defibrillator – Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator) to zaawansowane urządzenie, które przywraca prawidłowy rytm serca za pomocą impulsu elektrycznego. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, AED w połączeniu z reanimacją, może być jedynym sposobem na uratowanie życia. Na terenie gminy Wiązowna zainstalowano już cztery ogólnodostępne defibrylatory – w Izabeli, Malcanowie, Zakręcie i na Osiedlu Parkowym.

Jak działa AED?

Defibrylator AED to w pełni zautomatyzowane urządzenie, które działa zgodnie z ustalonym schematem. Jego podstawowym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca. Korzystanie z AED jest proste i intuicyjne, dzięki komunikatom dźwiękowym, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez proces udzielania pomocy.

Jak udzielić pomocy?

Bezpieczeństwo przede wszystkim: Upewnij się, że miejsce, w którym się znajdujecie, jest bezpieczne.
Sprawdź reakcję poszkodowanego: Jeśli osoba nie reaguje i nie można znaleźć tętna, natychmiast rozpocznij reanimację (resuscytację krążeniowo-oddechową).
Zlokalizowanie AED: Poproś kogoś o pomoc w przyniesieniu AED oraz o skontaktowanie się z numerem alarmowym 999 lub 112.

Jak korzystać z AED:

Uruchom urządzenie: Włącz AED i postępuj zgodnie z komunikatami dźwiękowymi.
Zamocuj elektrody: Umieść jedną elektrodę po prawej stronie klatki piersiowej, tuż poniżej obojczyka, a drugą w lewym dolnym rogu klatki piersiowej.
Podłącz złącze: Jeśli jest to konieczne.
Analiza rytmu serca: Naciśnij przycisk AED, aby uruchomić analizowanie rytmu serca.
Dostarczenie impulsu elektrycznego: Jeśli AED zaleca dostarczenie impulsu, upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego, i naciśnij przycisk wywołujący impuls.
Kontynuacja resuscytacji: Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i postępuj zgodnie z instrukcjami AED, aż do przybycia ratowników.

Lokalizacja defibrylatorów AED w gminie Wiązowna:

Osiedle Parkowe: Gminne Przedszkole im. Misia Uszatka, ul. Parkowa 17.
Malcanów: Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, ul. Mazowiecka 5.
Izabela: Świetlica „Pod Jaworem”, ul. Postępu 23.
Zakręt: Szkoła Podstawowa im. C.K. Norwida, ul. Szkolna 11.

Korzystanie z AED w połączeniu z reanimacją to najskuteczniejszy sposób na ratowanie życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z lokalizacją defibrylatorów i zasadami ich użycia. Każdy z nas może uratować życie!

Fot. Gmina Wiązowna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Aktualności