piątek, 12 lipca, 2024
28.4 C
Otwock

Hildegarda von Bingen – Marta Ptaszyńska wystąpi w Otwocku Wielkim

Udostępnij

Stowarzyszenie Rozgłos, IOtwock i Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie zaprasza na kolejne niezwykłe wydarzenie w ramach VI edycji Międzypokoleniowych Spotkań Muzycznych w Karczewie.

Wydarzenie rozpocznie wykład prof. Marty Ptaszyńskiej (jednej z najznakomitszych polskich kompozytorek !!!) o jednej z pierwszych europejskich kompozytorek – św. Hildegardzie, jej niezwykle bogatym życiu i jej fenomenalnej twórczości. W czasie wykładu wybrzmią średniowieczne utwory skomponowane przez św. Hildegardę.

Po wykładzie muzycznie przeniesiemy się z czasów średniowiecza do współczesności prezentując m.in. wybrane „Pieśni Rozpaczy i Samotności” Marty Ptaszyńskiej. Wystąpią Ewelina Sielska-Badurek oraz Marcin Piotr Łopacki.

Wstęp wolny!
Obowiązują bezpłatne wejściówki (wejściówki będą do pobrania on-line oraz w wersji papierowej Zakrystii Kościoła pw. św. Wita w Karczewie (od dn. 7.06.24)

– Informują organizatorzy wydarzenia.

MARTA PTASZYŃSKA (BIO):
Marta Ptaszyńska jest jedną z najsłynniejszych na świecie kompozytorek polskich. Jest autorką wielu znanych i często wykonywanych kompozycji orkiestrowych, jak Koncert na marimbę, Opowieść Zimowa, Lumen, Sonety do Orfeusza, Kwiaty Księżyca oraz licznych cieszących się niesłabnącą popularnością utworów na perkusję (Siderals, Graffito, Spider Walk, Space Model).

Ptaszyńska ukończyła studia w zakresie kompozycji, teorii muzyki i gry na instrumentach perkusyjnych w warszawskiej i poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W latach 1969–1970 jako stypendystka rządu francuskiego studiowała u Nadii Boulanger oraz u Pierre’a Schaeffera w Centre Bourdan de l’ORTF (Groupe de recherches musicales) w Paryżu. Od 1972 roku artystka mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada na wielu uniwersytetach, m.in. w Bennington College, Indiana University School of Music w Bloomington, University of California, Northwestern University. W 1974 roku w Cleveland Institute of Music otrzymała Artist Diploma Degree. W 1998 roku uzyskała dożywotnią profesurę w University of Chicago. Jest współzałożycielką i wiceprezesem American Society for Polish Music w Nowym Jorku.

We wczesnych utworach Ptaszyńskiej widoczne są wpływy nurtów awangardowych oraz sonorystycznych (Space Model, Siderals). W dojrzałej twórczości na plan pierwszy wysuwają się wrażliwość kolorystyczna, liryzm oraz łączenie elementów tradycyjnych z nowoczesnymi. Jej muzyka jest ściśle powiązana z wyobraźnią malarską, ze zdolnością do synestezji, w wielu utworach ujawnia się także fascynacja odmiennymi kulturami, szczególnie sztuką orientalną i filozofią zen.

Utwory Ptaszyńskiej są wykonywane na wielu festiwalach muzycznych, jak m.in.: Das Schleswig-Holstein Musik Festival, The ISCM (International Society for Contemporary Music) World Music Days Festival, Die Salzburger Festspiele, The Huddersfield Contemporary Music Festival, Prix Europa, Warszawska Jesień czy Wratislavia Cantans przez znakomite orkiestry, np. Chicago Symphony Orchestra, Cincinnati Symphony Orchestra, Südwestrundfunk Orchester czy BBC Symphony Orchestra.
Wśród licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, którymi uhonorowano kompozytorkę, szczególnie ważne są: nagroda Trybuny Kompozytorskiej UNESCO w Paryżu za La novella d’inverno (1986), Krzyż Oficerski Rzeczypospolitej Polskiej (1995), nagroda Fundacji Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku (1997), Benjamin H. Danks Award (2006), Fromm Music Foundation Prize (2006), stypendium John Simon Guggenheim Memorial Foundation (2010), nagroda Związku Kompozytorów Polskich (2011)

– Czytamy.

Facebook.com/KŁ/Fot. Facebook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Aktualności