czwartek, 13 czerwca, 2024
14.5 C
Otwock

Gmina Celestynów z wizytą w Japonii!

Udostępnij

Gmina Celestynów z wizytą w Japonii!

Przedstawiciele Gminy Celestynów wzięli udział w Ceremonii upamiętnienia 100. rocznicy przybycia Dzieci Syberyjskich do Japonii, która odbyła się w Ośrodku Opieki Społecznej Fukudenkai w Tokio w dniu 31 maja 2024 roku.

Z dumą informujemy, że na zaproszenie Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Japonii, Ambasadą Polski w Japonii oraz Japońskim Czerwonym Krzyżem delegacja z Gminy Celestynów na czele z Wójtem Witoldem Kwiatkowskim wzięła udział w Ceremonii upamiętnienia 100. rocznicy przybycia Dzieci Syberyjskich do Japonii, która odbyła się w Ośrodku Opieki Społecznej Fukudenkai w Tokio w dniu 31 maja 2024 roku.

Wśród znakomitych gości podczas Ceremonii połączonej z uroczystym wmurowaniem płaskorzeźby przedstawiającej fotografię Dzieci Syberyjskich obecni byli: Jej Cesarska Wysokość Księżna Takamado, Akie Abe – żona ś.p. Premiera Japonii Shinzo Abe,

Paweł Milewski – Ambasador Rzeczypospolitej w Japonii, Beata Daszyńska-Muzyczka -Ambasador – specjalny przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. Inicjatywy Trójmorza, Jadwiga Rodowicz-Czechowska – Ambasador Rzeczypospolitej w Japonii w latach 2008-2012, Takaaki Ohta – Prezes Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai, Atsushi Seike – Prezes Japońskiego Czerwonego Krzyża, Koji Yonezawa – Burmistrz Tsurugi, Nishikawa Akinori – Dyrektor Port of Humanity Tsuruga Museum, prof. Wiesław Theiss – badacz historii Polskich Dzieci Syberyjskich.

W trakcie pobytu nasza delegacja odbyła szereg spotkań z wyżej wymienionymi osobami promując Gminę Celestynów oraz Szkołę Podstawową im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi, której uczniowie i nauczyciele dbają o pamięć uratowanych 765 polskich dzieci w latach 1920-1922 podczas I wojny światowej i rewolucji rosyjskiej.

Spotkaliśmy się także z delegacją Miasta Sakaki na czele z Burmistrzem Panem Hiroshi Yamamura, który w październiku odwiedzi naszą gminę celem podpisania listu intencyjnego o dwustronnej współpracy pomiędzy Gminą Celestynów a Miastem Sakaki.

Delegacja Gminy Celestynów znalazła się w grupie razem z potomkami Polskich Dzieci Syberyjskich pochodzących z całego świata. Cały pobyt był na bieżąco relacjonowany w japońskich mediach i nagrywany był przez japońską telewizję

– Czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie celestynow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Aktualności