Radni Otwocka chcą, żeby TK zbadał, czy dwukandencyjność w samorządach jest zgodna z konstytucją. Rządzący w Otwocku drugą kadencję prezydent Jarosław Margielski twierdzi, że jest zwolennikiem dwukadencyjności, ale to jego radni zgłosili pomysł skargi – napisał na grupie Facebookowej Otwock użytkownik Rafał Wiśniewski.
Jak z kolei informowała PAP dwukadencyjność wójta, burmistrza i prezydenta, połączoną z wydłużeniem jednej kadencji do 5 lat, wprowadzono ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Zmiana obowiązuje od kadencji 2018-2023. Oznacza to, że dla wójtow i burmistrzów, którzy uzyskali reelekcję w kwietniowych wyborach, kadencja 2024-2028 jest ostatnią na tym stanowisku.
Zdaniem otwockich radnych takie zapisy ustawy są sprzeczne z konstytucją, w której nie ma przepisów odnośnie uregulowania kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, bądź narzucenia jakichkolwiek ograniczeń w tym zakresie. Ich zdaniem wprowadzenie dwukadencyjności jest ograniczeniem prawa wyborczego i jest niezgodne z zasadą swobody wyboru i prawa obywateli do kandydowania oraz wyboru przedstawicieli do organów władzy publicznej (art. 169 Konstytucji RP).
„O tyle absurdalne, że dwukadencyjnosc to był sztandarowy i bardzo dobry projekt PiS, którego celem była walka z tworzeniem sieci uzależnień, korupcji itd. Więc dziwne, że nasi radni nie mieli żadnych hamulców, żeby się podpisać pod takim pytaniem. Są jakieś konkretne nazwiska tam?”
– napisał w komentarzach do postu na grupie Marek Wawrzynowski.
Odpisał mu Paweł Walo, były wiceprezydent Otwocka, a obecnie członek zarządu Powiatu Otwockiego:
„tak to ja poprosiłem o to by wnieść tą uchwałę i zrobił to formalnie radny Michał Słupski , który jest bezpartyjny. Uchwała jest projektem wspólnym Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego i Współpracy Zagranicznej , który wraz ze wspomnianym radnym i Monika Kwiek powołaliśmy do życia”.
Patrząc z boku, ktoś mógłby zapytać, czy nie jest to próba przeforsowania kolejnej kadencji dla Jarosława Margielskiego, obecnego prezydenta Otwocka?
Formalnie otwoccy samorządowcy powołali się też na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1998 roku, w którym wskazano, że prawa wyborczego – biernego i czynnego – może zostać pozbawiona osoba z polskim obywatelstwem tylko w przypadku prawomocnego wyroku sądu.
Jak informowała PAP „Wprowadzona w 2018 dwukadencyjność uzasadniana była wykluczeniem zjawisk niepożądanych, jak powiązania korupcjogenne czy powstawanie grup interesów. Ponadto wskazywano wówczas, że limit sprawowania mandatu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta ma na celu pobudzić organy wykonawcze do intensyfikacji pra i nadawanie nowych impulsów do rozwoju gmin i miast.”
Robert Wyrostkiewicz
Fot. Yuotube