czwartek, 21 listopada, 2024
1.3 C
Otwock

Bezpieczne wizyty na cmentarzach. Policja radzi, jak uniknąć świątecznych rozczarowań

Udostępnij

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych jak co roku w okolicach nekropolii wzrasta natężenie ruchu pieszych oraz pojazdów. To czas, w którym wielu z nas udaje się na cmentarze, aby posprzątać nagrobki bliskich, zakupić kwiaty, czy znicze. Stołeczna policja apeluje o zachowanie większej ostrożności i przypomina, że to także czas dużej aktywności złodziei na cmentarzach i w środkach transportu.

Przed nami dwa kolejne weekendy ze wzmożonym ruchem w okolicach cmentarzy. Odwiedziny na grobach bliskich oraz przemieszczanie się na spotkania rodzinne wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zdarzeń drogowych.

Jak co roku, w okolicach nekropolii porządku będą pilnować policjanci oraz przedstawiciele innych służb. Należy pamiętać, że takie masowe odwiedzanie grobów, sprzyja działalności przestępczej zarówno na cmentarzach, jak i pobliskich parkingach, gdzie osoby przyjezdne będą zmuszone pozostawić swoje auto. Na cmentarzach oraz w środkach transportu publicznego wzrasta zagrożenie kradzieżami. Łupem złodziei, oprócz kwiatów, czy zniczy, często padają także pozostawione bez nadzoru torby i portfele, a w nich klucze do mieszkania i wartościowe przedmioty oraz gotówka. Stosując się do kilku niżej wskazanych zasad, możemy uniknąć przykrych sytuacji oraz niejednokrotnie wysokich kosztów.

Policjanci radzą:

  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Chwila naszej nieuwagi i mogą one paść łupem złodzieja.
  • Na terenie cmentarza pilnujmy rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
  • Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
  • Płacąc za zakupy „na przycmentarnych” straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni ewentualną próbę ich kradzieży.
  • Korzystając ze środków transportu publicznego zachowajmy szczególną czujność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
  • Z uwagi na możliwe korki i zatłoczone parkingi, jeśli to możliwe, korzystajmy ze specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych.

W związku z licznymi wyjazdami należy pamiętać, że pozostawione domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy, dlatego:

  • Wychodząc z mieszkania czy domu sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o włączeniu alarmu.
  • Nie informujmy o wyjeździe w mediach społecznościowych, nigdy nie wiemy, kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.
  • Poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie.

tekst. podkom. Jacek Wiśniewski (Policja)

zdjęcia. Marek Szałajski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Aktualności