czwartek, 17 października, 2024
12.9 C
Otwock

Margielski z PiS tłumaczy się z akcji antyaborcyjnej?

Udostępnij

W Otwocku pojawiły się plakaty antyaborcyjne. W centrum Otwocka 13 sierpnia odbył się planowany wcześniej happening jednej z fundacji pro-life. Zdjęcia martwych płodów ukazujące prawdę o aborcji według niektórych mieszkańców są przesłaniem dla ludzi uznających aborcję wyłącznie za zabieg, a według innych były przekroczeniem dobrego smaku, ponieważ niedaleko od nich znajduje się plac zabaw.

„Było wcześniej zgłoszone zgromadzenie na terenie Otwocka. Na chwile obecną nie mamy informacji o jakikolwiek popełnionym wykroczeniu czy przestępstwie podczas tego wydarzenia”

– mówi sierżant sztabowy Marcin Jabłoński z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Akcję zorganizowała fundacja Pro-Prawo do Życia z siedzibą w podwarszawskim Pruszkowie. Krytyczny do akcji TVN24 zauważył, że podobne akcje fundacja prowadziła już w innych częściach kraju. Na stronie fundacji można zauważyć relacje z różańca i pikiety w Gliwicach czy Zabrzu, akcję wolontariuszy przed szpitalem w Oleśnicy, czy rozwieszone plakaty antyaborcyjne w Krośnie. Członkowie tej fundacji pikietowali też w lipcu przed pomnikiem Syrenki nad Wisłą, gdzie rozłożyli, podobny jak w Otwocku, namiot z napisem „Aborcja to morderstwo. Aborcja ze wskazań psychiatrycznych = aborcja na życzenie”.

Margielski tłumaczy się mieszkańcom?

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski uznał, że musi tłumaczyć się mieszkańcom dlaczego do pikiety antyaborcyjnej doszło na terenie miasta i dlaczego nie mógł jej zablokować. Miasto wydało specjalnie w tej sprawie komunikat:

„W nawiązaniu do licznych zapytań Mieszkańców odnośnie powiązań Miasta Otwocka ze zgromadzeniami zorganizowanymi w dniach 1 i 13 sierpnia 2024 r. przez Fundację Pro-Prawo do Życia na terenie Otwocka na rogu ulic Michała Elwiro Andriollego / Powstańców Warszawy wyjaśniamy, że Miasto Otwock nie było organizatorem i nie była wymagana zgoda Miasta Otwocka na ich zorganizowanie. Wniosek o zarejestrowanie zgromadzenia i powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Otwocku wpłynął od Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego działającego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach. Przepisy nie przewidują złożenia sprzeciwu odnośnie takiej rejestracji.”

W imieniu Jarosława Margielskiego komunikat podpisał wiceprezydent Otwocka Krzysztof Dec.

Prawo aborcyjne w Polsce

Do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku przerywanie ciąży w Polsce było możliwe w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (w tym gwałtu lub kazirodztwa) albo istniało uzasadnione podejrzenie ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W październiku 2020 roku TK zakwestionował trzecią z tych przesłanek, czyli odtąd nie można zabić dziecka tylko dlatego, że jest chore.

Piotr Strumieński – dziennikarz „Głosu Otwocka”

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Aktualności