Kilka tygodni temu prezydent Otwocka Jarosław Margielski poinformował, że na terenie miasta, w warstwie piaskowców Jury Dolnej mogą znajdować się źródła wód geotermalnych. Teraz potwierdza: „Mamy gorące i wydajne źródło wody”.
Przewidywania potwierdzone!
Co miło zaskakuje, wyniki są wyższe niż nasze pierwotne założenia.
Wydatek osiągnięty z otworu eksploatacyjno-badawczego GT1, który jest parametrem kluczowym pod kątem wykorzystywania złoża na cele ciepłownicze, przewyższa przyjęte pierwotnie szacunki i plasuje się na poziomie ok.
160-180 m3/h
Temperatura osiągnięta na wypływie otworu wynosi 40,3 st. C.
Jest to wynik bardzo zadowalający, w przewidywanym zakresie temperatur, podobny jak w Termach Mszczonów (40-41 st. C) oraz nieco wyższy niż w podobnym otworze w Wołominie (36,7 st. C.).
Mineralizacja 60g/l w tym najbardziej kluczowe:
Sód 19600 mg/l
Magnez 610 mg/l
Chlorki 29200 mg/l
Wapń 2100 mg/l
Obecnie trwają badania Państwowego Związku Higieny pod kątem przydatności wody na cele lecznicze i uzdrowiskowe.
To nie koniec wierceń, niebawem rozpoczną się prace nad odwiertem wody oligoceńskiej (-280 m. p.pt.), która ma posłużyć Otwock, miasto z dobrym klimatem do produkcji własnej wody mineralnej.
Po rozpoznaniu złoża, zbadaniu jego wydatku, temperatur i składu fizykochemicznego, możemy w końcu przystąpić do opracowania studium wykonalności i biznesplanu w celu wykorzystania wód termalnych na cele ciepłownicze przy zastosowaniu pomp ciepła
– Czytamy na facebookowym profilu Jarosława Margielskiego
Facebook Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka/KŁ/Fot.Pixabay